Red Hat Enterprise Linux 8 jest już dostępny. 7 maja podczas Red Hat Summit 2019 (odbywającego się tradycyjnie w Bostonie) miała miejsce premiera najnowszej wersji najpopularniejszej dystrybucji Linuxa do zastosowań biznesowych. 15 listopada 2018 roku, kilka dni po ogłoszeniu chęci przejęcia Red Hata przez IBM opublikowano oficjalnie wersję RHEL 8 Beta, która została bardzo dobrze przyjęta. Chcemy przyjrzeć się pokrótce nowością jakie pojawiły się w najnowszej wersji Linuxa od „Czerwonego Kapelusza”.

Skąd pobrać najnowszą wersję Red Hat Enterprise Linux 8?

Aby pobrać RHELa 8 należy skorzystać z linku:
https://access.redhat.com/downloads/

Ogólnie o RHEL 8.

RHEL 8 bazuje na Fedorze 28 i wykorzystuje jako upstream Open Source – jądro Linuxa w wersji 4.18. Wspierane architektury przez najnowszą wersję to:

 • 64-bitową architekturę Intel i AMD.
 • 64-bitową architekturę ARM.
 • IBM Power Systems.
 • Platformę IBM Z.

Oczywiście należy pobrać odpowiednią wersję RHEL 8 dla poszczególnych architektur.

Film promujący Red Hat Enterprise Linux 8

Jakie nowości możemy znaleźć w najnowszej wersji RHEL?

Wyszczególniliśmy 11 głównych nowości ale to nie wszystko. Po instalacji najnowszej wersji widać drobne zmiany w stosunku do RHELa 7. Po kolej:

 1. Cockpit w RHEL 8:
  Cockpit został dołączony do podstawowej wersji w RHEL 8 i jest domyślnie instalowany wraz z systemem. Cockpit to narzędzie oparte na technologi webowej służące za interfejs do administrowania i zarządzania systemem. Oczywiście dzięki wykorzystaniu technologii webowej możliwe jest administrowanie z urządzeń mobilnych. Dodatkowo w Cockpicie dołożono funkcjonalności związane z ostrzeżeniami o brakujących aktualizacjach i wygasłych subskrypcjach Red Hat. Ciekawą nowością w Cockpicie są funkcje związane z zarządzaniem Firewallem, które pozwalają użytkownikom zarządzać (dodawać, usuwać, modyfikować) regułami zapory a także zmieniać stan (włączanie i wyłączanie Firewalla). Fajną funkcjonalnością jest również pakiet tlog, który jest rejestratorem sesji i powiązany z nim jest odtwarzacz sesji w Cockpicie, pozwala nam to na nagrywanie i odtwarzanie sesji terminala użytkowników.
 2. RHEL 8 przynosi nam nową wersję systemu zarządzania pakierami – YUM bazującego na DNF znanego z Fedory. nowa wersja YUM jest kompatybilna z YUM v3 (RHEL 7). Nowa wersja zapewnia większą wydajność oraz obsługę modułowej zawartości.
 3. Wraz z RHEL 8 dostajemy również nową wersję RPM (v 4.14), która sprawdza całą zawartość pakietu przed rozpoczęciem instalacji. W poprzednich wersjach (np. w RHEL 7) narzędzie RPM sprawdzało zawartość poszczególnych plików podczas rozpakowywania, co prowadziło do poważnych problemów, gdy pakiet był uszkodzony a została już wykonana akcja skryptu. W RHEL 8 komenda RPM sprawdza poprawność pakietu przed instalacją.
 4. RHEL 8 dostał dodatkowe dwa repozytoria BaseOS oraz Application Stream (AppStream).
 5. RHEL 8 zaczął obsługiwać do 4 PB pamięci fizycznej. RHEL 7 miał możliwość obsługi maksymalnie 64 TB. Dodatkowo dodano obsługę eBPF (extended Berkeley Packet Filtering).
 6. Wayland (GNOME) został domyślnym środowiskiem graficznym zastępując X.org. RHEL 8 otrzymał GNOME w wersji 3.18 z kilkoma ulepszeniami jak klawiatura ekranowa.
 7. Nginex 1.14 jest dostępny w głównym – podstawowym repozyteorium RHEL 8.
 8. Python 3.6 jest domyślną wersją dystrybuowaną wraz z RHEL 8 (Python 2.7 pozostaje dostępny w pakiecie python2).
 9. PHP 7.2 jest domyślną wersją dystrybuowaną wraz z RHEL 8.
 10. W RHEL 8 narzędzie iptables zostało domyślnie zastąpione przez nftables.
 11. W RHEL 8 rozszerzono możliwości XFSa, który obsługuje teraz wspólne zakresy danych dla kopiowania i zapisywania danych.

Na zakończenie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, jeżeli kończy Ci się wsparcie dla Twoich subskrypcji Red Hat bądź myślisz o nowym projekcie wykorzystującym rozwiązania Red Hat prosimy o kontakt. Pomożemy zarówno w dobrze licencji jak również w kwestiach związanych z architekturą systemu.

Share This