W czasie zakończonej kilka dni temu konferencji SUSECON 2021 zapowiedziano kilka nowości SUSE. Są to m. in. nowe rozwiązania cloud-ready i cloud-native dla środowisk edge i hybrydowego IT, a także nowatorskie projekty open source, w tym Harvester, rozwiązanie open source dla infrastruktury hiperkonwergentnej (HCI).

Firma SUSE zapewniła, jak przypomina Rafał Kruschewski, że w dalszym ciągu będzie dostarczać w pełni otwarte, interoperacyjne rozwiązania. Oprogramowanie SUSE będzie zawsze współdziałać z wiodącymi produktami w branży, nawet z produktami konkurencji, ponieważ klienci stają się najbardziej innowacyjni, gdy mają swobodę wyboru produktów, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają potrzebom.

Zapowiedziano też aktualizacje systemów SUSE Linux Enterprise i SUSE Rancher zawierające istotne udoskonalenia.

SUSE Linux Enterprise Server 15 Service Pack 3 (SLES 15 SP3) ma zapewniać pełną zgodność binarną pomiędzy systemami openSUSE Leap i SUSE Linux Enterprise, ułatwiać migrację do openSUSE Leap użytkownikom systemu CentOS, który nie jest już zgodny binarnie z żadną komercyjną dystrybucją Linuksa. Wprowadzone zostanie rozwiązanie SUSE Linux Enterprise Base Container Images (SLE BCI). Dostarcza ono prawdziwie otwarte, elastyczne i bezpieczne obrazy kontenerów oraz narzędzia do tworzenia aplikacji.

SUSE Rancher 2.6 otrzyma nowy, czysty i przejrzysty interfejs użytkownika, który usprawni ogólne zarządzanie klastrami Kubernetesa. Rozszerza on też wsparcie dla usług Kubernetes w chmurze publicznej i zapewni pełne zarządzanie cyklem życia w środowiskach Microsoft AKS i Google GKE oraz Amazon EKS. SUSE Rancher 2.6 wprowadzi również obsługę SLE BCI.

Wprowadzona też zostanie cała rodzina otwartych, interoperacyjnych rozwiązań dla organizacji, które chcą wykorzystać w pełni portfolio rozwiązań SUSE:

  • SUSE Edge to otwarta, lekka infrastruktura programowa do tworzenia aplikacji chmurowych lub gotowych do pracy w chmurze (cloud-ready / cloud native), ich wdrażania na krawędzi sieci i zarządzania nimi. SUSE Edge łączy przetwarzanie na krawędzi z chmurami publicznymi i prywatnymi oraz centrami danych za pomocą narzędzi do automatyzacji, mechanizmów bezpieczeństwa i wspólnych ram zarządzania.
  • SUSE Hybrid IT to otwarte, interoperacyjne rozwiązanie oferując kompletny stos oprogramowania niezbędny do uruchamiania zarówno aplikacji tradycyjnych, jak i aplikacji natywnych dla chmury – czy to we własnym centrum danych, czy w środowisku chmury.

SUSE poinformowała o wydaniu wersji beta Harvestera, otwartego oprogramowania hiperkonwergentnej infrastruktury zbudowanego na platformie Kubernetes. Harvester dostarcza nową generację HCI, zarządzając zarówno maszynami wirtualnymi, jak i kontenerami, a także umożliwiając migrację obciążeń pomiędzy chmurami i zarządzanie chmurami hybrydowymi wykorzystującymi chmury Amazon, Azure i Google Cloud.

Więcej informacji w artykule Rafała Kruschewskiego na suse.com

Share This