Jak zacząć swoją przygodę ze światem Red Hat’a?

Powinniśmy zacząć od pytania „dlaczego warto” w ogóle wchodzić w ten świat.

Uważam, iż musimy spojrzeć zarówno przez pryzmat rozwoju swojej ścieżki kariery zawodowej jak również korzyści jakie otrzymuje firma lub organizacja w jakiej pracujemy po wdrożeniu dystrybucji linuxa zapewniającej wsparcie techniczne.

W pierwszym przypadku umiejętności i wiedza nt. rozwiązań Red Hata pozwala nam aplikować do firm lub instytucji z półki największych i często wiodących w naszym kraju organizacji. W branżach od energetyki przez telekomunikację po administrację publiczną. Wiąże się to oczywiście z odpowiednio wyższymi zarobkami.

W drugim zaś aspekcie patrząc przez pryzmat marki jaką jest Red Hat – wypracowaną przez doskonały poziom swoich produktów i zapewnienie dla nich pomocy technicznej być może znajdziecie rozwiązanie dla bolączek waszych aktualnych projektów. W moim mniemaniu tego zawsze brakuje – odpowiedniego przekazu produktowego, jakie funkcje i możliwości kryją się pod konkretną nazwą handlową.

Od czego zacząć przygodę z Red Hatem?

Być może czytaliście wiadomości, iż Red Hat pod koniec marca 2016 roku udostępnił dla wszystkich zainteresowanych darmowe licencje na pakiet Red Hat Enterprise Linux Developer Suite. Na nasze potrzeby edukacyjne mamy pełen dostęp w ramach tego pakietu zarówno do RHELa (Red Hat Enterprise Linux) w wersji 7 jak również do JBossa. Trzeba pamiętać, iż założeniem programu jest edukacja użytkowników. Nie możemy wykorzystać tych licencji w środowisku komercyjnym czy produkcyjnym.

Jak dołączyć do programu Red Hat Developer?

Bardzo prosto, wystarczy wejść na tę stronę:
https://developers.redhat.com
i się zarejestrować (lub zalogować np. kontem GitHuba lub innego portalu społecznościowego). Otrzymujemy wtedy dostęp zarówno do dokumentacji jak również do pobierania.
W przypadku RHELa warto zacząć edukację tutaj:
https://developers.redhat.com/products/rhel/get-started/
mamy tam dokładny opis jak postawić swojego Red Hat Enterprise Linux w naszej piaskownicy.
Przeglądając portal developerski od Red Hata warto zaglądać zwłaszcza na blog. Jest tam bardzo dużo artykułów nt. aspektów technicznych. Jasny podział na kategorie ułatwia szybkie wyszukanie odpowiednich treści. Blog dostępny jest tutaj:
https://developers.redhat.com/blog

Kolejnym dobrym źródłem wiedzy technicznej jest kanał na YouTube tworzony przez Red Hata właśnie dla osób technicznych:
https://www.youtube.com/channel/UC7noUdfWp-ukXUlAsJnSm-Q/playlists
zwłaszcza playlista dotycząca RHELa jest wyjątkowo ciekawa.

Ostatnim źródłem o którym dziś napiszę jest nasza strona 🙂
Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojawi się dużo ciekawych artykułów zarówno technicznych jak i biznesowych właśnie nt. rozwiązań Red Hat.

A jeżeli ktoś już będzie potrzebował licencję Red Hat to zapraszamy do nas 🙂

Nowy rok zbliża się z każdą godziną, być może fajnym postanowieniem noworocznym będzie właśnie podniesienie kompetencji zawodowych w kierunku Red Hata.

Share This