W dniu wczorajszym obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i to wydarzenie skłoniło mnie do napisania tego wpisu.

Przepraszam, że kolejny wpis znów jest mało techniczny ale nie mogłem się oprzeć by skomentować – tym bardziej, iż co jakiś czas się nad tym zastanawiam. I nie chodzi bynajmniej o „patriotyzm” w postaci komentarzy pod popularnymi zagranicznymi filmami na YouTube w stylu „Polacy przejmują ten kanał” 😉

Czym jest patriotyzm? Myślę, że przede wszystkim jest szacunkiem do siebie i swoich rodaków. Jest poczuciem wspólnoty, ze swoimi krajanami, który stanowi podstawę do obnoszenia się dla siebie wzajemnie z sympatią, szacunkiem i uczciwością. Jest też postawą społeczną szanującą wspólną własność oraz dążąca do poprawy jakości życia w naszym kraju.

A jak się to powinno objawiać?
I tutaj dochodzimy do sedna jakie chciałbym przekazać w moim wpisie. Uważam, że prawdziwy patriotyzm, miłość do ojczyzny powinien objawiać się pracą nad sobą. Im każdy z nas jest mądrzejszy, bardziej pracowity i będzie posiadał większą wiedzę oraz umiejętności tym Polska będzie bardziej zamożna, mądrzejsza i przyjemniejsza do życia. Każdy z nas ma
możliwość i narzędzia aby wchodzić poziom wyżej, aby wznosić się ponad poziom jaki obecnie jest powszechny. Jeżeli ktoś kocha Ojczyznę powinien rozwijać siebie.

Nowoczesne gospodarki są oparte na wiedzy i nowoczesnych technologiach.
W Polsce zamiast kolejnych montowni, kopalni czy innych biznesów w których dostarczamy tylko siłę roboczą musimy iść w kierunku bycia nowoczesnym narodem. Co to oznacza? Powinniśmy oddolnie, każdy z nas rozwijać swoje kompetencje, uczyć się języków obcych, języków programowania, platform sprzętowych i softwareowych, metod projektowania i metodologii pracy – w poczuciu, iż robimy to
nie tylko dla siebie ale również dla Polski. To splątanie własnego – osobistego rozwoju z poczuciem, iż dzięki temu rośnie w naszym kraju poziom wiedzy i umiejętności może być świetnym dopalaczem, który pozwoli jeszcze bardziej odnieść sukces osobisty i narodowy.

A jaki to ma związek z projektami Open Source? W dzisiejszych czasach dzięki Internetowi, każdy z nas ma nieograniczone możliwości kontaktów z ludźmi całego świata. Obecnie to właśnie w projektach Open Source tworzone są najnowocześniejsze trendy technologiczne.
Doświadczenie z uczestnictwa w tych projektach daje niesamowite możliwości biznesowe. Trzeba tylko to umieć dostrzec i wykorzystać.

Co chcę powiedzieć, to fakt, iż Open Source daje niesamowite możliwości rozwoju osobistego i jeżeli ktoś spojrzy na to, przez pryzmat, iż rozwijając siebie rozwija też tkankę naszego narodu to dostrzeże jeszcze większy sens.

Jeszcze jest ważny aspekt monetyzowania projektów Open Source. Open Source daje możliwość aby w Polsce ludzie z doświadczeniem uczestnictwa a później tworzenia własnych projektów opartych na otwartym kodzie źródłowym byli twórcami nowoczesnych przedsiębiorstw technologicznych.

Na sam koniec, najserdeczniejsze życzenia dla was z okazji naszej
setnej rocznicy niepodległości. Oby następne 100 lat było lepsze między innymi dzięki Open Source.

Share This