Canonical wraz z ekosystemem Ubuntu staje się liderem innowacji. Warto przyjrzeć się jakie nowości serwują nam w ostatnich tygodniach:

Sześć powodów dlaczego developerzy wybierają Ubuntu Desktop

Canonical udostępniło w języku angielskim „whitepaper” pt. „Sześć powodów dlaczego developerzy wybierają Ubuntu Desktop”. Generalnie w dokumencie tym nie znajdujemy nic odkrywczego, bardziej jest to podsumowanie mówiące o tym, iż Ubuntu staje się coraz bardziej profesjonalną platformą systemową. Najciekawsze z dokumentu są informacje statystyczne mówiące, iż Ubuntu jest numerem jeden jeżeli chodzi o Linuxa na desktopach oraz o tym, że Ubuntu działa na 60% instancji w chmurze publicznej. Najciekawsza wiadomość to, informacja, że Ubuntu wraz Google pracują nad Kubeflow – projektem służącym do implementacji uczenia maszynowego w Kubernetesie. W pliku jest też wzmianka o Ubuntu Adventages – czyli komercyjnym wsparciu technicznym dla Ubuntu. Jeżeli ktoś ma ochotę to plik jest do pobrania w linku poniżej, należy niestety podać swoje dane co wiąże się z faktem, iż będziecie już w bazie Canonical.
https://www.ubuntu.com/engage/developer-desktop

Canonical oraz Dell EMC dostarczą środowisko Kubernetes

Canonical oraz Dell EMC dostarczą wspólnie certyfikowane, gotowe produkcyjne środowisko Kubernetes. Kubernetes od 2014 roku dzięki Google stał się projektem Open Source, służącym do skalowania, zarządzania oraz umożliwiającym wprowadzenie automatyzacji w aplikacjach skonteneryzowanych. Dell EMC występuje jako partner sprzętowy dostarczający serwery PowerEdge 14 generacji oraz przełączniki sieciowe. Canonical natomiast jako partner software’owy dostarcza swoją wersję Kubernetes oraz system SDS (Software Defined Storage) w postaci Cepha. Ogłoszony w grudniu sojusz technologiczny w tym zakresie ma potrwać minimum dekadę. I zaproponowane rozwiązanie ma umożliwiać bardzo szybkie uruchomienie, bezproblemowe działanie oraz zarządzanie środowiskiem aplikacji skonteneryzowanych.

Premiera Ubuntu Core 18

W połowie stycznia odbyła się premiera Ubuntu Core w wersji 18. Ubuntu Core jest lekką wersją Ubuntu przeznaczoną dla urządzeń IoT w których możemy wykorzystywać tzw. Snapy czyli gotowe pakiety aplikacyjne pobierane z serwisu Snapcraft niczym aplikacje z Google Play lub Apple AppStore. Stworzenie projektu typu Digital Signage na Ubuntu Core wraz z doinstalowanymi odpowiednimi aplikacjami do komunikacji i wyświetlania jest banalnie proste i wybierając sprzętowo platformę ARM tanie. Warto się tym zainteresować.

Share This