Chcąc zapewnić łatwiejszy dostęp do Red Hat Enterprise Linux firma Red Hat przygotowała nowe, uproszczone i tanie lub bezpłatne opcje wdrażania RHEL.

Końcem grudnia Red Hat ogłosił poważną zmianę w korporacyjnym ekosystemie Linux i rozpoczął przenoszenie swojej pracy z CentOS Linux na CentOS Stream. Ma to pozwolić nadążyć modelom rozwoju Linuksa za ewolucyjnym światem IT i zapewnić najlepszy sposób na dalsze rozwijanie innowacji w Linuksie.

Firma Red Hat dokłada wszelkich starań aby ekosystem RHEL działał dla jak najszerszej społeczności, niezależnie od tego, czy będą to osoby indywidualne, czy organizacje, które chcą uruchomić stabilny system Linux, czy teżprojekty społecznościowe utrzymujące duże systemy. Mogą to być również programiści open source, instytucje edukacyjne, dostawcy sprzętu i oprogramowania, którzy chcą łączyć rozwiązania lub przedsiębiorstwa potrzebujące solidnej platformy produkcyjnej.

W tym celu firma Red Hat dodaje nowe, tanie lub nawet bezpłatne programy do RHEL.

Bezkosztowy RHEL dla małych obciążeń produkcyjnych

Podczas gdy CentOS Linux zapewnia bezpłatną dystrybucję Linuksa, bezpłatna dystrybucja RHEL istnieje również dzisiaj w ramach programu Red Hat Developer. Warunki programu poprzednio ograniczały jego użycie do programistów korzystających z jednej maszyny. Obecnie rozszerzono warunki programu Red Hat Developer, tak aby subskrypcja indywidualnego programisty dla RHEL mogła być używana do produkcji maksymalnie 16 systemów. W przypadku małych zastosowań produkcyjnych jest to darmowy, samodzielny RHEL.

Aby pobrać RHEL i otrzymywać aktualizacje, wystarczy zalogować się za pomocą bezpłatnego konta Red Hat (lub przez pojedyncze logowanie przez GitHub, Twitter, Facebook i inne konta). Nic więcej nie jest wymagane. W ramach subskrypcji dostępna jest opcja łatwego przejścia na pełne (płatne) wsparcie.

Zaktualizowana subskrypcja indywidualnego programisty dla RHEL dostępna jest od 1 lutego 2021 r.

Bezpłatny RHEL dla zespołów rozwoju klienta

Red Hat zauważył również, że wyzwaniem związanym z programem deweloperskim było ograniczenie go do indywidualnego programisty. Obecnie rozszerzono program Red Hat Developer, tak aby ułatwić zespołom programistów klienta dołączenie do programu i korzystanie z jego zalet. Te zespoły programistyczne można teraz dodać do tego programu bez dodatkowych kosztów za pośrednictwem istniejącej subskrypcji klienta, co pomaga uczynić RHEL bardziej dostępnym jako platforma programistyczna dla całej organizacji. Dzięki temu programowi RHEL można również wdrożyć za pośrednictwem Red Hat Cloud Access i jest dostępny w głównych chmurach publicznych, w tym AWS, Google Cloud Platform i Microsoft Azure bez dodatkowych kosztów, z wyjątkiem zwykłych opłat za hosting pobieranych przez wybranego dostawcę chmury.

Wprowadzanie RHEL do dodatkowych przypadków użycia

Te dwa programy nie uwzględniają wszystkich przypadków użycia CentOS Linux, dlatego firma Red Hat zapowiedziała, że pracuje nad kolejnymi programami do innych zastosowań i udostępni je w połowie lutego.

Firma Red Hat jest otwarta na wszelkie sugestie i komentarze w tym temacie dlatego każdego, kto ma coś do zaproponowania prosi o kontakt pod adresem centos-questions@redhat.com. Ten adres e-mail jest przeznaczony bezpośrednio dla zespołu opracowującego te programy.

Więcej informacji na stronie: redhat.com

Share This